آژانس: ایران هنوز به مفاد برجام پایبند است

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، آژانس بین المللی انرژی اتمی در چهاردهمین گزارش خود درباره راستی آزمایی اجرای برجام، پایبندی ایران به این توافق را تایید کرد.

آژانس: ایران هنوز به مفاد برجام پایبند است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تایلند لحظه آخری، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در چهاردهمین گزارش خود در مورد راستی آزمایی اجرای برجام، پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این توافق را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز آدینه منتشر شده، تاکید شده ایران همچنان به محدودیت های کلیدی در فعالیت های هسته ای خود که در توافق سال 2015 با قدرت های اصلی دنیا به آن دست یافته، پایبند مانده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه نظارت بر محدودیت های اعمال شده بر فعالیت های هسته ای ایران را برعهده دارد در گزارش فصلی خود که توسط خبرگزاری رویترز رؤیت شده، اعلام نموده که ایران هنوز سطح غنی سازی و میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را در سطحی که مورد توافق بوده، نگه داشته است.

آژانس در این گزارش تاکید نموده که به تمامی مکان هایی که برای بازرسی و بازدید احتیاج بوده، دسترسی داشته است.

بر اساس توافقی که سه سال پیش در شهر وین اتریش به دست آمد، ایران پذیرفت به مدت ده سال فعالیت های هسته ای خود را محدود کند. در مقابل، گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) هم قرار بود تحریم های مرتبط با هسته ای ایران را برطرف کند. دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری با فاجعه بار خواندن این توافق، از آن خارج شد و تحریم های برطرف شده ذیل این توافقنامه را بار دیگر علیه ایران اعمال کرد.

با وجود خروج آمریکا از برجام، اجرای تعهدات ایران همچنان ادامه دارد و اتحادیه اروپایی اعلام نموده که میخواهد با تضمین منافع اقتصادی ایران، برجام را حفظ کند. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای، بسیاری از شرکت های اروپایی از بیم تحریم های آمریکا، بازار ایران را ترک نموده اند.

چهاردهمین تائید پایبندی ایران به توافق هسته ای وین در شرایطی صورت گرفت که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران اخیرا در گفت وگو با روزنامه سوئیسی بازلرتسایتونگ در مورد اینکه ایران با وجود اقدامات آمریکا تا چه زمانی در برجام خواهد ماند، گفته است: این به خواست مردم بستگی دارد. اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند ولی اگر مردم بیشتر خشمگین شوند این گروه ممکن است به زودی به اکثریت تبدیل شوند. یک نظرسنجی نشان می دهد که همچنان 51 درصد مردم از باقی ماندن در برجام حمایت می نمایند. اما ما نمی توانیم در جهت خلاف خواست مردم عمل کنیم.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "آژانس: ایران هنوز به مفاد برجام پایبند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس: ایران هنوز به مفاد برجام پایبند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید