استمرار ضعف یوان و سایر ارزهای آسیایی در سال 2017

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، یک نظرسنجی رویترز نشان داد ارزهای آسیایی در امسال میلادی تحت تاثیر افزایش سریع تر نرخ های بهره آمریکا و قوی تر شدن دلار فرایند کاهشی خود در سال 2016 را دنبال خواهند کرد.

استمرار ضعف یوان و سایر ارزهای آسیایی در سال 2017

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، طبق این نظرسنجی، بیشترین کاهش در میان ارزها احتمالا مربوط به یوان چین خواهد بود که با وجود تدابیر حمایتی پکن، حدود 6.6 درصد در سال 2016 اُفت کرد و یکی از اصلی ترین دلایل تلاطم بازارهای مالی بود.

این نتیجه گیری کلی، دیدگاه بسیاری از استراتژیستهای ارزی بوده که افزایش یک درصدی یوان در نخستین روزهای معاملات سال را مد نظر گرفتند.

به گفته خون گاه، تحلیلگر گروه بانکی ANZ که یکی از صحیح ترین پیش بینی ها را در نظرسنجی های رویترز در سال 2016 داشته است، هر چه امسال در آمریکا روی دهد، خواه افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی باشد یا سیاستهای مالی ترامپ، ارزهای آسیایی را تحت تاثیر دلار قرار می دهد و انتظار می رود امسال هم سال دیگری از کاهش ارزش این ارزها باشد.

اما برخی از اقتصادها مانند هند و اندونزی که در شرایط قوی تری هستند در مقایسه با کره جنوبی و تایوان که تاثیر بیشتری از شرایط چین می پذیرند، در شرایط بهتری برای عبور از این ناملایمات قرار دارند.

نظرسنجی رویترز از 60 استراتژیست ارزی که هفته گذشته انجام شد، نشان داد یوان تا خاتمه امسال بیش از چهار درصد ضعیف تر شده و به 7.20 دلار می رسد. پیش بینی می گردد ارز چین به 7 دلار تا خاتمه مارس و 7.10 دلار تا خاتمه ژوئن اُفت کند.

نتیجه این نظرسنجی سالانه، ضعیف ترین نظرسنجی چند سال اخیر رویترز است و اگر به حقیقت بپیوندد، به منزله ضعیف ترین نرخ برای یوان در حدود یک دهه گذشته خواهد بود.

اگرچه انتظار می رود آمار مالی آینده چین نشان دهد این کشور سال 2017 را در شرایط محکمی شروع نموده است، اما این حقیقت که آمار مذکور تحت تاثیر تدابیر گسترده دولتی حاصل شده، نگرانی هایی را نسبت به کندی احتمالی و ادامه فرار سرمایه برانگیخته است.

طبق یک نظرسنجی دیگر رویترز، ذخایر ارزی خارجی چین از 3.052 تریلیون دلار در نوامبر به 3 تریلیون دلار در دسامبر کاهش یافته است که پایین ترین میزان از آوریل سال 2011 بوده است و منعکس کننده دشواری بوده که مقامات پکن برای جلوگیری از کاهش سریع ارزش یوان داشته اند.

انتقادهای شدید ترامپ از سیاست ارزی چین و تهدید وی برای وضع تعرفه واردات سنگین برای کالاهای چینی که ممکن است تنشها میان دو کشور را تشدید کند، به ریسکهای موجود اضافه می نماید.

به گفته تحلیلگر ANZ، سال 2017 سالی خواهد بود که سرمایه گذاران مدام در کوشش برای پیش بینی اقدامات ترامپ خواهند بود و احتمالا نوسان زیادی روی می دهد.

گزارش نشست سیاست پولی دسامبر بانک مرکزی آمریکا که چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد، نشان داد سیاستگذاران وعده ترامپ برای اجرای تدابیر محرک مالی گسترده را در ارزیابی خود از رشد مالی بالاتر لحاظ نموده اند و این امر به معنای افزایش سریع تر نرخهای بهره خواهد بود.

این امر احتمالا از بازده اوراق قرضه آمریکا پشتیبانی می نماید و دلار را به سطح بالاتری در برابر سایر ارزهای دنیا می رساند.

با کندی رشد مالی در اقتصادهای آسیایی متعدد از چین گرفته تا هند و اندونزی که در چند سال اخیر مشاهده شده است، جهت حرکت ارزهای آنها احتمالا عامل مهم تاثیرگذار بر اقتصادهای منطقه ای خواهد بود.

در جدیدترین نظرسنجی رویترز کاهش همه ارزهای بزرگ آسیایی پیش بینی شده است. دلار تایوان تا خاتمه دسامبر 3.5 درصد کاهش داشت که از نظر کاهش پس از یوان در رتبه دوم نهاده شد. انتظار می رود وون کره جنوبی دو درصد، پزوی فیلیپین سه درصد و روپیه هند 2.5 درصد در امسال ضعیف تر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استمرار ضعف یوان و سایر ارزهای آسیایی در سال 2017" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمرار ضعف یوان و سایر ارزهای آسیایی در سال 2017"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید