با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

همه این را شنیده ایم که می دانیم هیچ چیزی زیاد ی اش خوب نیست، حتی یک چیز خیلی خوب! برای عده ای روز های تعطیل واقعا کشدار و طولانی می گردد، چون برنامه و هدف خاصی برای این روز ها ندارند. در ضمن زیاد بیکار بودن و مدام این طرف و آن طرف رفتن و تفریح کردن هم باعث دلزدگی می گردد و چندان رضایتبخش نیست.

با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

خبرنگاران- تعطیلات فرصت بسیار خوبیست برای با هم بودن و قرار است روز های تعطیل به شادی و تفریح سپری شوند، اما این روز های تعطیل می توانند استرس برانگیز هم باشند، مخصوصا وقتی که اختلافات خانوادگی هم به وجود بیاید، مثلا اختلاف بر سر این تصمیم گیری که به دیدار کدام اقوام بروید یا اگر خانواده شما و همسرتان در شهر دیگری زندگی می نمایند، تعطیلات را نزد کدامشان سپری کنید.

طبق یک آنالیز و نظرسنجی اینترنتی، بیش از 80 درصد افراد تعطیلات را تا حدودی استرس برانگیز یا خیلی استرس برانگیز می دانند. علت اینهمه استرس چیست؟ همه این را شنیده ایم که می دانیم هیچ چیزی زیاد ی اش خوب نیست، حتی یک چیز خیلی خوب! برای عده ای روز های تعطیل واقعا کشدار و طولانی می گردد، چون برنامه و هدف خاصی برای این روز ها ندارند. در ضمن زیاد بیکار بودن و مدام این طرف و آن طرف رفتن و تفریح کردن هم باعث دلزدگی می گردد و چندان رضایتبخش نیست.

از طرفی دیگر، مهمانی های زیاد هم باعث می گردد بیشتر بخورید و در خوردن و نوشیدن زیاده روی کنید. وسوسه خوردن شیرین های اغوانماینده و جورواجور و ... می تواند باعث گردد در نهایت به جایی برسید که استرس اضافه وزن بگیرید و زحمت هایی که احتمالا تا الان برای کاهش وزن تان کشیده اید برباد برود. یک مسئله استرس برانگیز دیگر پیدا کردن هدیه های مناسب در این شرایط سخت اقتصادیست که به تنهایی فشار و اضطراب زیادی به افراد وارد می نماید و ذات هدیه دادن را زیر سوال می برد.

روز های تعطیلات زمانی هستند که خانواده های پرجمعیت و بزرگ دور هم جمع می شوند. این اتفاق می تواند بسیار هیجان انگیز و زیبا باشد، اما برخی از خانواده ها ممکن است در این کار نیز زیاده روی نمایند! مدام مهمانی رفتن و مهمانی دادن می تواند تعادل سالم میان اوقات با هم بودن و اوقات تنهایی و استراحت را بهم بزند و شما را دچار استرس ناشی از آماده شدن برای مهمانی رفتن، آماده کردن سور و سات مهمانی، کم خوابی و ... کند.

از آن طرف کسانی هم هستند که دور و برشان شلوغ نیست و احساس تنهایی می نمایند و این حالت نیز ناارحت نماینده است. در نظر این افراد تمام جهان در حال خوش گذرانی و دور هم بودن هاست، اما آن ها در کنج خلوت خود افسرده و ناراضی به سر می برند. این هم علت دیگری برای استرس برانگیز بودن تعطیلات!

استرس ها را به حداقل برسانید

یک امتیاز بسیار خوب تعطیلات این است که می توانید استرس های آن را کنترل کنید. استرس تعطیلات برخلاف خیلی از انواع استرس ها که در زندگی با آن ها روبرو می شویم، قابل پیشگیری اند و می دانیم که بعد از خاتمه این چند روز تمام خواهند شد. پس می توانید اقداماتی برای پیشگیری از آن انجام دهید.

اولویت بندی کنید

پیش از اینکه فعالیت های گوناگون شما را گیج و آشفته نمایند باید تصمیم بگیرید چه کار هایی برای تان مهم ترند و آن ها را الویت بندی کنید. دید و بازدیدها، رسیدگی به کار های عقب افتاده خانه، گردش بردن بچه ها و هر کار دیگری که قرار است در این روز ها انجام شوند حتما در ذهن شما قابل الویت بندی هستند. هیچکس دوست ندارد بعد از تعطیلات با خستگی و پریشانی سال جدید را آغاز کند. در ضمن استراحت را از قلم نیندازید!

برنامه ریزی داشته باشید

هم شما و هم همسرتان دوست دارید تعطیلات را کنار خانواده خود بگذرانید، اما نمی توانید با هم به یک توافق برسید و تنش میان تان بالا می گیرد، یا اینکه در آستانه جدایی هستید و نمی خواهید کسی از این موضوع باخبر گردد و همین دید و بازدید ها را برای تان استرس برانگیز می نماید، و یا اینکه اقوام و دوستان زیادی دارید که دیدار با همه آن ها احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق دارد و استرس این کار نیز روی دوش شماست و خیلی مسائل استرس برانگیز دیگر. دیدار با خانواده های تان را نوبتی کنید؛ مثلا اگر سال گذشته را نزد خانواده شما سپری نموده اید سال جاری پیش خانواده همسرتان باشید و سال های بعد نیز به طور متناوب پیش بروید. یا اینکه روز های تعطیلات را تقسیم کنید. برای دیدار با اقوام نیز احتیاج به یک برنامه ریزی دقیق دارید که بهتر است به تنهایی این کار را انجام ندهید تا دلخوری برای کسی ایجاد نگردد.

بیشتر میزبان باشید تا مهمان

اگر هر سال استرس مسافرت رفتن و حواشی آن بیشتر از چیزی است که تحملش را داشته باشید، شاید بهتر باشد خانواده های تان را برای تعطیلات به منزل خودتان دعوت کنید. اگر اقوام و آشنایان زیادی دارید که دیدار کردن از همه آن ها برای تان سخت و استرس برانگیز است می توانید یک مهمانی بزرگ بگیرید و همه را دعوت کنید و دور هم باشید. البته این توصیه ها در هر شرایطی مناسب نیستند، اما پیشنهاد هایی هستند که می توانید آن ها را طبق شرایط خود سبُک و سنگین کنید.

برای اختلاف های احتمالی آماده باشید

اگر معمولا در دورهمی های خانوادگی تان اختلاف هایی بوجود می آید پس بهتر است خودتان را آماده کنید. البته منظور ما این نیست که به استقبال دردسر بروید! بلکه توصیه می کنیم کمی واقع گراتر باشید و خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید. اگر مادرتان همواره از تیپ و ظاهرتان ایراد می گیرد یا برادرتان همواره جوک های بی ادبانه تعریف می نماید، انتظار نداشته باشید عادات شان را تغییر دهند، فقط به خودتان یادآوری کنید قرار است به همه شما خوش بگذرد و هیچکس به دنبال تنش نیست، پس سعی کنید عادت ها و رفتار های خوب شان را ببینید.

نه بگویید و تمام!

اگر دیدار با خانواده و آشنایان واقعا تنش و استرس زیادی به شما وارد می نماید و اجتناب از اختلاف امکانپذیر نیست، نه گفتن خیلی بیشتر به نفع تان است. در خانه خودتان با همسر و فرزندان تان جشن بگیرید و دیدار و تماس با کسانی که مدام شما را ناراحت می نمایند و انرژی منفی می دهند را با خوش گذراندن در کنار خانواده کوچک خودتان جایگزین کنید.

با دوستان تان بیشتر وقت بگذرانید

شاید نتوانید خانواده و اقوام تان را انتخاب کنید، اما مطمئنا انتخاب دوستان تان با شماست. دورهمی های محبت آمیز برگزار کنید، با دوستان تان برای پیک نیک برنامه ریزی کنید، خانواده هایی را برای دوستی و معاشرت انتخاب کنید که شرایط شان کم و بیش مشابه شما باشد و بچه هایی داشته باشند که همبازی فرزندان شما بشوند. اگر نمی توانید به شهری که خانواده تان در آنجا هستند سفر کنید، باز هم دلیلی ندارد تنها بمانید؛ کسانی را پیدا کنید که در موقعیتی شبیه شما قرار دارند و با آن ها معاشرت کنید. هدف این است که از تعطیلات خود لذت ببرید.

نفس کشیدن که دیگر احتیاجی به توصیه کردن ندارد! اما واقعیت این است که گاهی واقعا فراموش می کنیم نفس بکشیم؛ یک نفس عمیق و آگاهانه. از روز های تعطیل برای خلوت کردن با خودتان و آرام شدن بهره ببرید. روزی ده دقیقه وقت بگذارید و مدیتیشن کنید، تنفس عمیق و تمیز می تواند از استرس های تان کم کند و در عرض چند دقیقه حال بهتری پیدا کنید.

اگر برای تان ممکن نیست در این روز ها به یک جای خوش آب و هوا سفر کنید و در طبیعت کمی به آرامش برسید، حتما می توانید در اطراف شهرتان یا حتی در خانه تان این کار را انجام دهید. چشم ها را ببنیدید و خودتان را در فضایی آرامشبخش و پاک تصور کنید. تصویر سازی جایی که دوست دارید آنجا باشید اگر چه از واقعیت فاصله دارد، اما تاثیرش هم غیرقابل انکار است.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی

منبع: زندگی امروز

به "با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید