تاثیر رژیم غذایی گیاهی در تسکین علائم روماتیسم مفصلی

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، نتایج یک مطالعه نشان می دهد: رژیم غذایی گیاهی می تواند درد ناشی از روماتیسم مفصلی را تسکین دهد.

تاثیر رژیم غذایی گیاهی در تسکین علائم روماتیسم مفصلی

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، روماتیسم مفصلی نوعی پلی آرتریت التهابی است که با التهاب بیش از چهار مفصل شناخته می گردد.

روماتیسم مفصلی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن غشای زلاله ای اطراف مفصل ها را از بین می برد. سپس التهاب ناشی از آن غشای زلاله ای را ضخیم تر ساخته که در نهایت به از بین رفتن غضروف و استخوان منجر می گردد.

اگرچه احتمال ابتلا به روماتیسم مفصلی در تمامی سنین وجود دارد اما معمولا در دوره میانسالی شروع می گردد. همچنین زنان بیش از مردان گرفتار این بیماری می شوند.

به گفته محققان آمریکایی آنالیز ها و مشاهدات بالینی نشان دهنده آن است که دنبال کردن الگوهای غذایی گیاهی محور می تواند با کاهش التهاب و بهبود علائم مرتبط با بیماری روماتیسم مفصلی مرتبط باشد.

رژیم غذایی گیاهی محور از میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوباتی که برای مبتلایان به این بیماری مفید است تشکیل شده است. در این مطالعه آمده است تنها با اعمال تغییرات ساده ای در منوی غذایی می توان درد مفاصل، ورم و دیگر علائم روماتیسم مفصلی را بهبود داد یا حتی از بین برد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، بازبینی نتایج چندین مطالعه حاکی از تاثیر رژیم غذایی گیاهی در کاهش التهاب است. در یکی از این مطالعات آمده است رژیم های غذایی سرشار از چربی و گوشت های فرآوری شده با افزایش شاخص های التهاب زا از جمله پروتئین واکنش دهنده C مرتبط است. این درحالیست که رژیم های گیاهی و سرشار از فیبر سطح این ترکیب را کاهش می دهند.

گیاهان دارویی مفید برای تسکین علائم روماتیسم مفصلی

بر اساس بعضی مطالعات قبلی، بسیاری از مردم نیز از گیاهان دارویی و سنتی برای رفع کردن علائم این بیماری استفاده می نمایند.

هرچند این ترکیبات گیاهی نمی توانند بیماری روماتیسم را درمان نمایند اما شواهد نشان می دهد که می توانند علائم اصلی این عارضه به ویژه التهاب، ورم، چوب شدگی و درد ناشی از آن را تا حد زیادی رفع نمایند.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، در فهرست زیر بهترین گیاهان دارویی برای بهبود علائم روماتیسم مفصلی که شواهد علمی، اثربخشیِ آنها را تایید نموده اند آمده است:

1) اکالیپتوس: ترکیبات بسیاری در اکالیپتوس وجود دارد که باعث کاهش التهاب، ورم و درد می گردد. محققان توصیه می نمایند اسانس اکالیپتوس را یا به طور مستقیم استنشاق نموده یا چند قطره از آن را به یک وان آب گرم اضافه کنید.

2) کندر: حکیمان و طبیبان طب سنتی برای هزاران سال از صمغ و اسانس کندر برای درمان بیماری های مختلف از جمله درد و التهاب مزمن استفاده می نموده اند.

3) اسطوخودوس: اسطوخودوس مدت های طولانی است که برای کاهش درد، اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه دارویی می تواند بطور مستقیم استنشاق گردد، بصورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد یا به حمام آب گرم اضافه گردد.

4) گل مغربی: گیاهان گل مغربی، انگور فرنگی سیاه و گل گاو زبان اروپایی همگی سرشار از اسید گاما - لینولنیک (GLA) نوعی اسید چرب امگا - 6 هستند. هنگامی که اسید گاما - لینولنیک مصرف می گردد، بدن آن را به ضد التهابی قوی تبدیل می نماید که می تواند به کاهش علائم روماتیسم مفصلی مانند حساسیت به درد، درد مفاصل و چوب شدگی یاری کند. گل مغربی نیز علاوه بر اسید گاما - لینولنیک حاوی بتا - آمیرین است که هر دو ترکیبات ضد التهابی هستند.

5) زنجبیل: زنجبیل که می توان آن را به وعده های غذایی اضافه نمود یا به عنوان مکمل از آن استفاده کرد برای افراد دارای التهاب و درد مزمن توصیه می گردد. مواد شیمیایی موجود در زنجبیل زمانی که هضم می گردد به گروهی قوی از ترکیبات ضد التهابی به نام گینجرول تبدیل می گردد.

6) زردچوبه: ماده فعال موجود در زردچوبه یا کورکومین می تواند خواص ضد التهابی داشته و به بهبود گردش خون یاری کند. آنالیز های انجام شده نشان می دهد که عصاره زردچوبه علائم روماتیسم را کاهش می دهد.

7) ریحان: ریحان حاوی انواع مختلفی از ترکیبات بالقوه درمانی است. اسانس ریحان حاوی اوکالیپتول است که اثراتی ضد التهابی دارد. همچنین لینالول که اثرات آن بر کاهش تورم در موش ها معین شده در این گیاه وجود دارد.

اگرچه برای این مواد گیاهی عوارض شدیدی مشاهده نشده اما با این حال بعضی عوارض احتمالی نظیر سردرد، بثورات، مسائل دستگاه گوارش و حساسیت به نور خورشید را می توان برای بعضی از آنها در نظر گرفت و بهتر است که تحت نظر متخصص مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر رژیم غذایی گیاهی در تسکین علائم روماتیسم مفصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر رژیم غذایی گیاهی در تسکین علائم روماتیسم مفصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید