دانشمند ایرانی 8 ماه در زندان آمریکا به سر می برد، علت دستگیری مشکوک است

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که 8 ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBI دستگیر شده، مشکوک است.

دانشمند ایرانی 8 ماه در زندان آمریکا به سر می برد، علت دستگیری مشکوک است

یعقوب فتح اللهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ تایلند لحظه آخری گفت: علت دستگیری دانشمند ایرانی دانشگاه تربیت مدرس که 8 ماه پیش در هواپیما توسط پلیس FBIدستگیر شده، هنوز از سوی مقامات آمریکایی اعلام نشده است.

وی با اشاره به اینکه این استاد دانشگاه در نیمه مهر ماه سال 97 دستگیر شد، گفت: استاد مسعود سلیمانی که جزء دانشمندان برتر یک درصد دنیا شناخته می گردد، در 15 مهر ماه 97 برای تحقیقات در قالب یک فرصت مطالعاتی به بیمارستان مایو کلینیک آمریکا دعوت شد اما قبل از ورود به خاک کشور آمریکا در هواپیما و به علت نامعلومی توسط پلیس FBI دستگیر شد.

وی اضافه نمود : این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کرد توسط موسسه آمریکایی به نام مایوکلینیک آمریکا برای انجام تحقیقات تخصصی دعوت شد و اکنون 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد اما هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا اعلام نشده است.

این در حالی است محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تبادل نظر با یکی از خبرگزاری های داخلی گفت: جرم این استاد دانشگاه این بوده که به نام وی یک ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشکی آزمایش های خون شناسی توسط شرکتی که به آن سفارش داده شده بود از آمریکا خریداری شده است. این در حالی است که وی خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده بلکه سفارش دهنده بوده است و این جرمی که مطرح شده واقعاً جرم مضحکی است به صورت محکمه پسند نیز قابل قبول نیست.

فتح اللهی افزود: به تازگی شبکه بی بی سی بعد از گذشت 8 ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی گزارش بازداشت او را در رسانه های خود پخش می نماید که این کار مشکوک بوده و باید از سوی مقامات رسمی پیگیری گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس توضیح داد: در طی این 8 ماه؛ 2 تا 3 مرتبه دادگاه رسیدگی به این پرونده به تعویق افتاده و این در حالی است که بی گناهی استاد سلیمانی از سوی وکلا بارها اعلام شده است اما پیگیری های آنان هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است. از طرفی به این نکته باید اشاره کنم که تاکنون نزدیک به 70 هزار دلار از سوی خانواده این دانشمند ایرانی و دانشگاه برای پیگیری پرونده این دانشمند به وکلا داده شده است.

وی اعلام نمود: دو نفر از دانشجویان مقطع دکترای استاد مسعود سلیمانی که مقیم کشور آمریکا بودند نیز از سوی پلیس FBI دستگیر شدند اما در حال حاضر به قید وثیقه آزاد هستند.

فتح اللهی در خاتمه گفت: در حال حاضر نزدیک به 8 ماه است که این دانشمند ایرانی همچنان در زندان است و تاکنون هیچ گزارش رسمی از سوی دولت آمریکا مبنی بر دستگیری دانشمند ایرانی اعلام نشده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دانشمند ایرانی 8 ماه در زندان آمریکا به سر می برد، علت دستگیری مشکوک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی 8 ماه در زندان آمریکا به سر می برد، علت دستگیری مشکوک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید