روسیه به دنبال گسترش همکاری ها با ترکمنستان

رئیس جمهور روسیه در نامه ای به همتای ترکمنستانی خود آمادگی خود برای ادامه همکاری دوجانبه با هدف تامین منافع مردم دو کشور و تقویت صلح، امنیت و ثبات در آسیای مرکزی را اظهار داشت.

روسیه به دنبال گسترش همکاری ها با ترکمنستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ترند، ولادیمیر پوتین در نامه ای همزمان با روز تولد قربانقلی بردی محمداف خواهان گسترش همکاری میان روسیه و ترکمنستان شد. پوتین در این نامه با تقدیر از فعالیت های بردی محمداف نوشت: سخت است که از کوشش های شخصی شما برای توسعه همکاری استراتژیک بین دو کشور در تمامی زمینه ها چشم پوشی کرد.

حدود 190 شرکت با سرمایه گذاری روسیه در ترکمنستان فعالیت می نمایند. گروه بین المللی ARETI از سال 2009 در بخش انرژی ترکمنستان در حوزه دریای خزر فعالیت می نماید. در امسال میلادی نیز شرکت گازپروم روسیه پس از وقفه ای سه ساله خرید گاز از ترکمنستان را از سر گرفت.

علاوه بر این روسیه و ترکمنستان به دنبال افزایش همکاری ها در منطقه دریای خزر هستند. به طور مثال قرار است با راه اندازی یک راستا حمل و نقل دریایی بندر ماخاچکالا روسیه به بندر ترکمن باشی ترکمنستان متصل گردد.

همچنین دو کشور پروژه های مشترک، مسائل مربوط به فعالیت های شرکت های روسی در ترکمنستان و نیز چشم انداز همکاری در بخش صنعت، ساز و ساخت، حمل و نقل، نفت و گاز، گازهای شیمیایی و صنایع برق قدرت را در پیش رو دارند.

چشم انداز همکاری بین دو کشور در حوزه های مهمی مانند مجتمع های صنعتی-کشاورزی و ساخت تجهیزات کشاورزی، فعالیت های عمرانی، تعامل بخش های تجاری و معرفی تکنولوژی های پیشرفته نیز انتظار می رود.

روابط روسیه و ترکمنستان از بدو فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رغم اختلافات میان دو طرف، از ابعادی سنتی و وابستگی های متقابل خاصی برخوردار بوده است. ترکمنستان اخیرا به طور فعال در حال توسعه روابط تجاری با روسیه و جمهوری های وابسته به آن از جمله جمهوری تاتارستان، منطقه سوردلوفسک و شهر فدرال سن پترزبورگ است.

سیاست خارجی محتاطانه دولت ترکمنستان مصمم شده که در پس زمینه چالش های گوناگونی که آسیای مرکزی را فرا گرفته به روسیه تکیه کند و بعید هم نیست که در کنار همکاری های اقتصادی و اقتصادی بعضی همکاری های نظامی نیز صورت گیرد. روابط ترکمنستان و روسیه بر اساس 2 توافق درباره تابعیت دوگانه که از سال 2014 اعتبار دارد و همکاری های اقتصادی که جزء اصلی آن خرید گاز ترکمنستان توسط روسیه می باشد، شکل گرفته است. از سال 2017 و پس از سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ترکمنستان نخستین بارقه های بازیابی روابط مسکو و عشق آباد ملاحظه شد. در آن سفر روسای جمهور دو کشور سند مشارکت راهبردی را به امضا رسانده و برنامه خاصی را برای توسعه روابط ترسیم کردند. اما اختلافات میان دو طرف همچنان باقی مانده و رفع نشده بود. مساله صادرات گاز ترکمنستان اصلی ترین زمینه اختلاف بود. از سال 2018 اما مذاکرات میان نمایندگان گازپروم و مقامات ترکمنستان برای ازسرگیری واردات گاز شروع شد. دورهای مختلف مذاکرات در مسکو صورت گرفت و مدیرعامل گازپروم و بعضی مقامات روس بارها به عشق آباد سفر کردند. در نهایت اواخر سال 2018 بود که گازپروم اظهار داشت که از ابتدای سال 2019 واردات گاز از ترکمنستان را از سر خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه به دنبال گسترش همکاری ها با ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه به دنبال گسترش همکاری ها با ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید