شکست و انزوای جدید آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، آمریکا تا خاتمه روز آدینه با مخالفت های زیادی در مورد بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران معروف به مکانیزم ماشه روبرو شده است و بدین ترتیب شکست و انزوای جدیدی برای واشنگتن پس از شکست هفته گذشته قطعنامه ضدایرانی در شورای امنیت رقم خورده است.

شکست و انزوای جدید آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تایلند لحظه آخری به نقل از رویترز، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد قطعنامه های لغوشده شورای امنیت، بر اساس مکانیزم ماشه علیه ایران بازگردانده گردد، اما 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت مخالفت خود را با این درخواست اعلام نموده اند.

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داده که در فاصله 24 ساعتی که از اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گذشته است، 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت با این درخواست دولت آمریکا مخالف نموده اند.

در ادامه این گزارش آمده است که کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، بلژیک، چین، روسیه، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین ، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس با ارسال نامه اعتراضی به شورای امنیت، با اقدام ضدایرانی آمریکا مخالفت کردند و تنها عضوی که همراه آمریکا با اقدام واشنگتن برای ازسرگیری تحریم های سازمان ملل علیه ایران مخالفت ننموده، جمهوری دومینیکن است.

مخالفان طرح آمریکا برای استفاده از مکانیزم ماشه علیه ایران در نامه اعتراضی خود عنوان کردند که با توجه به توافق برجام و خروج آمریکا از آن، آنچه واشنگتن علیه تهران مطرح نموده، باطل است.

با این حال، دولت آمریکا مخالفت های شدید بین المللی با طرح استفاده از مکانیزم ماشه را رد نموده و مدعی شده که شمارش معکوس سی روزه برای بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران از روز آدینه شروع شده است.

برایان هوک، بامداد امروز (شنبه) در یک نشست خبری ایران را به نقض برجام متهم نموده و مدعی شده است که آمریکا برای بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران نیازی به مخالفت و یا حمایت کسی ندارد؛ چراکه ایران از تعهدات خود ذیل برجام خارج شده است.

هوک در ادامه حمایت یا عدم حمایت دیگر کشورها درباره استفاده از مکانیزم ماشه را بی اثر دانست و توضیح داد: از روز آدینه، فرایند یک ماهه بازگشت اتوماتیک تحریم ها شروع شده است.

تأکید هوک بر شروع فرآیند سی روزه برای بازگشت تحریم ها علیه ایران در حالی است که دیپلمات های غربی خلاف نظر دولتمردان آمریکا را دارند و می گویند که اقدام آمریکا علیه ایران در سایه مخالفت های بین المللی نتیجه بخش نخواهد بود.

به همین دلیل، دیپلمات های غربی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که اعضای شورای امنیت اعتقادی به اظهارات مقامات آمریکایی درباره شروع این فرآیند یک ماهه ندارند؛ چراکه آمریکا از حق قانونی برای بازگرداندن تحریم ها برخوردار نیست.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد قطعنامه های لغوشده شورای امنیت، بر اساس مکانیزم ماشه علیه ایران بازگردانده گردد.

آمریکا با تقدیم نامه ای به نمایندگان 15 کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به آنها اعلام نموده است که به دلیل آنچه نقض توافق هسته ای از سوی ایران خوانده شده است، سازوکار بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران را که به مکانیسم ماشه شهرت یافته کلید زده است.

به دنبال این درخواست، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک در نامه هایی به شورای امنیت توضیح دادند اقدام آمریکا پایه قانونی ندارد و نباید معتبر دانسته گردد و بدین ترتیب شکست و انزوای دیگری برای آمریکا در شورای امنیت رقم خورده است.

قطعنامه ضدایرانی آمریکا در نشست مجازی هفته گذشته شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نیز رأی نیاورد و فقط دو رأی آورد که یکی خود آمریکا و دومی جمهوری دومینیکن بود.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شکست و انزوای جدید آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست و انزوای جدید آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید