ظریف خطاب به ترامپ: تحریم جایگزین جنگ نیست خود جنگ است

وزیر خارجه ایران در توئیتر خطاب به رئیس جمهور آمریکا بعضی از سوءبرداشت های اخیر او درباره ایران را پاسخ داد.

ظریف خطاب به ترامپ: تحریم جایگزین جنگ نیست خود جنگ است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را خطاب قرار داده و بعضی از اظهارات اخیر او (یا به تعبیر ظریف سوءبرداشت های او) درباره ایران را پاسخ داده است.

ظریف نوشت: دونالد ترامپ، سوءبرداشت ها صلح را به خطر می اندازند: تحریم ها جایگزین جنگ نیستند، خود جنگ هستند|نابودی=نسل کشی=جرائم جنگی|جنگ کوتاه با ایران توهم است|کسی که شروع نماینده جنگ باشد، تمام نماینده آن نخواهد بود. |مذاکره و تهدید رویدادهای ناسازگار هستند.

هر یک از گزاره هایی که آقای ظریف به آنها پرداخته مربوط به اظهاراتی هستند که ترامپ در هفته های گذشته مطرح نموده است. در زیر این گزاره ها و توضیحات آنها را آورده ایم.

  • تحریم ها جایگزین جنگ نیستند، خود جنگ هستند

دونالد ترامپ در روزهای گذشته ابتدا مدعی شد که حمله به سه سایت در ایران که قرار بوده به تلافی سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران انجام شوند را 10 دقیقه قبل از شروع آن متوقف نموده است. با آنکه او ادعا کرد که دلیل لغو این حملات، نگرانی از کشته شدن 150 ایرانی در آنها بوده رسانه های آمریکا به دلایل دیگری مانند تبعات سیاسی-نظامی برای لغو حمله توسط ترامپ اشاره نموده اند.

ترامپ روز دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی جدید تحریم های تازه ای علیه ایران گفت. رسانه های آمریکا با توجه به تعیین بودن بعضی جنبه های نمادین و تبلیغاتی در این تحریم ها، انگیزه اصلی ترامپ از اِعمال آنها را نوعی پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی عنوان نموده اند. از این منظر، ترامپ برای اجتناب از جنگ گزینه جایگزین آن یعنی تحریم را انتخاب نموده است. آقای ظریف با بیان اینکه تحریم ها خود جنگ هستند تفکیک ادعایی میان این دو مقوله را از بین برده است.

  • نابودی=نسل کشی=جرائم جنگی

اشاره آقای ظریف به توئیتی است که ترامپ روز چهارم تیرماه، بعد از اظهارات مقام های ایران منتشر نموده و ایران را به نابودی تهدید نموده بود. ترامپ نوشت: بیانیه بسیار توهین آمیز و جاهلانه ایران که امروز منتشر شد فقط نشان می دهد که آنها واقعیت را درک نمی نمایند. هر گونه حمله توسط ایران به هر چیز آمریکایی با زور شدید و کوبنده روبرو خواهد شد. در بعضی موارد، کوبنده به معنی نابودی خواهد بود. دیگر خبری از جان کری و اوباما نیست.

  • جنگ کوتاه با ایران توهم است

دونانالد ترامپ شب گذشته (چهارشنبه) در یک مصاحبه تلفنی با شبکه خبری فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره احتمال جنگ با ایران گفت در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، زیاد طول نخواهد کشید.

او در پاسخ به سؤال مجری در خصوص احتمال جنگ با ایران، گفت: امیدوارم که اینطور نشود. اما ما در موضع بسیار قدرتمندی قرار داریم.اگر اتفاقی بیافتد، ما در موضع بسیار قدرتمندی قرار خواهیم داشت و می توانم به شما بگویم که این [درگیری] خیلی زیاد هم طول نخواهد کشید.

  • کسی که شروع نماینده جنگ باشد، تمام نماینده آن نخواهد بود

این بخش از توئیت آقای ظریف هم احتمالاً ناظر به سخنان دیشب ترامپ و دیگر دیدگاه های ساده انگارانه او درباره درگیری با ایران است. پیش از این، تام کاتن، سناتور آمریکایی که یکی از مشاوران ترامپ درباره ایران است گفته بود آمریکا با دو حمله می تواند ایران را شکست دهد. او ماه پیش گفت: در صورت جنگ با ایران آمریکا می تواند تنها با دو حمله ایران را شکست دهد؛ حمله اول و سپس حمله آخر!.

چنین ارزیابی هایی مورد تأیید نهادهای دفاعی آمریکا نیست و کارشناسان مسائل دفاعی در آمریکا می گویند ارتش این کشور به خصوص بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی بایستی در ارزیابی های خود درباره توانمندی های نظامی ایران تجدید نظر کند.

  • مذاکره و تهدید ناسازگار هستند

راهبرد ترامپ برای دریافت امتیاز از شریکان چه در عرصه تجارت و چه در صحنه سیاست از یک طرف به تهدیدهای تند و ایجاد تشویش در طرف مقابل و از طرف دیگر به دعوت به نرمش و گفت وگو پایدار است.

او در عرصه سیاست خارجی به طور تعیین این الگو را برای شروع مذاکره با کره شمالی به کار گرفت: ابتدا این کشور را به حمله هسته ای و پاسخ با آتش و خشم تهدید کرد و بعداً از رهبر کره شمالی به عنوان بهترین دوست خود یاد کرد و او را به دیدار مستقیم دعوت کرد.

آقای ظریف به ترامپ یادآوری نموده که مذاکره و تهدید با هم ناسازگار هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ظریف خطاب به ترامپ: تحریم جایگزین جنگ نیست خود جنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف خطاب به ترامپ: تحریم جایگزین جنگ نیست خود جنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید