نمایش کهن ترین نقاشی دیواری صدر اسلام در موزه ملی ایران

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، نقاشی دیواری مشهور به تپه تاکستان نیشابور که در زمان کاوش های موزه متروپولیتن در نیشابور کشف شده بود، در سالن اصلی موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمد.

نمایش کهن ترین نقاشی دیواری صدر اسلام در موزه ملی ایران

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، کرم میرزایی - مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی- با بیان این که این نقاشی دیواری که روی گچ کشیده شده، نمایان گر مرد سوار بر اسب با شاهینی بر دست و خرگوشی آویزان به زین است، اظهار کرد: به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگاره نمادین با مضمون سنت شکار در این دوره را یادآوری می کند.

وی توضیح داد: مرد قوشچی جزو کهن ترین نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزه متروپولیتن نیویورک در نیشابور کشف شد. این نقاشی، نمایشگر یک صحنه شکار مربوط به سده سوم قمری است که در محدوده تپه تاکستان نیشابور به دست آمد.

او با بیان این که این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با بلندی140 سانتی متر و پهنا120 سانتی متر ساخته شده است، بیان نمود: ساختار نقاشی سوارکار نیشابور صرف نظر از صورت مَرد، با خطوط محیطی پر رنگ و قلمی محکم و استوار روی گچ کشیده که یادآور نقش برجسته های دوره ساسانی است.

وی با تاکید بر این که بررسی های انجام گرشده روی این نقاشی نشان می دهد که سوارکار، افسار یک اسب را با یک دست گرفته و با آرامش مرکب خود را هدایت می کند و روی دست دیگر وی یک شاهین نشسته، اضافه کرد: نقاش، اسب را که در حال تاختن است، واقعگرایانه تر از سوار کار ترسیم کرده و سوار را با کلاهی قبه مانند بر سر، جبه ای ابریشمین بر تن، با اجزای لباس و تجهیزات و همچنین ساز و برگ بسیار غنی نشان داده است.

به گفته مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی، این مرد که چهره اش تخریب شده، دو شمشیر و سه تسمه چرمی مرصع است که از کمربند وی آویخته است. روی زین اسب پوششی از پوست پلنگ با حاشیه گوهر نشان و جزییات کاملی از نقش های آذینی روی جبه با گل های چهار برگ محاط شده در دایره ها و نقش شبیه خط کوفی روی بازوبند دیده می شود.

جبرییل نوکنده - رییس موزه ملی ایران - نیز درباره این اثر نفیس و منحصر به فرد بیان نمود: پس از گذراندن مراحل آسیب شناسی، حفاظت، مرمت و استحکام بخشی در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی نمایش داده شد.

بنا بر اعلام از روابط عمومی موزه ملی ایران، این اثر متعلق به دوره سامانیان است که به شماره موزه 3281 در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملّی ایران به نمایش درآمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نمایش کهن ترین نقاشی دیواری صدر اسلام در موزه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش کهن ترین نقاشی دیواری صدر اسلام در موزه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید