کشف ردی از رودخانه ها بر سطح مریخ

ایستگاه فضایی اروپا آثار به جا مانده از شبکه های رودخانه ای را بر روی سطح مریخ کشف کرد.

کشف ردی از رودخانه ها بر سطح مریخ

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، مریخ به طور معمول سیاره ای خشک و خاکی است اما آثار تازه کشف شده بر روی آن نشان می دهد که این سیاره همواره به این شکل نبوده است.

براساس گزارش نیواطلس، مارس اکسپرس ایستگاه فضایی اروپا تصاویری را منتشر کرد که آثار به جا مانده از شبکه های رودخانه ای قدیمی را در سراسر مریخ نشان می دهد.

در حال حاضر مریخ از هر بیابانی که در زمین وجود دارد، خشک تر است اما دانشمندان معتقدند که این سیاره حدود 4 میلیارد سال پیش آب داشته و اقیانوسی بزرگ تر از اقیانوس اطلس در شمال آن قرار داشته است.

این تصاویر از ارتفاعات جنوبی مریخ گرفته شده که شکلی از شبکه های منشعب و مارپیچی را نشان می دهد و در آن آثاری از وجود آب در گذشته قابل تشخیص است.

با توجه به نقشه برداری ها، به نظر می رسد این شبکه های آبی دارای عرض 2 کیلومتر و عمق 200 متر باشند که از شمال به جنوب در جریان بوده اند.

لازم به ذکر است، اگرچه حجم زیادی از آب مریخ از دست رفته است اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در زیر سطح مریخ ورقه های یخی یا حتی دریاچه های مایع وجود دارد که می توانند برای مهاجران انسانی به مریخ حیاتی باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کشف ردی از رودخانه ها بر سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردی از رودخانه ها بر سطح مریخ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید