اینجا بهانه ها به اتمام می رسد

به گزارش وبلاگ تایلند لحظه آخری، اربعین جایی برای هیچ بهانه ای باقی نمی گذارد.فقیر یا غنی، سالم یا بیمار و معلول، زن یا مرد، پیر یا جوان، شهری یا روستایی، مسلمان یا غیر مسلمان یا هر چیز دیگری اینجا معنی و مفهوم ندارد.

اینجا بهانه ها به اتمام می رسد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ تایلند لحظه آخری، مهدی فضائلی در یادداشتی نوشت: در باره اربعین زیاد گفته شده و شنیده ایم اما هم تکرارش ضروری است و هم ناگفته ها و ناشنیده هایش همچنان بیشمار.

بسیار دیده و شنیده ایم که در این بزرگترین اجتماع بشری تاریخ،سن موضوعیتی ندارد و از اطفال چند روزه تا پیرمردها و پیرزن های نود ساله حضور دارند.

جنسیت هم موضوعیتی ندارد و چه بسیار بانوانی که جلوتر از مردان حرکت می نمایند و حتی مشوق مردانشان هستند.

سلامت جسمی نیز اینجا رخت میبندد و کم نیستند معلولان و بیمارانی که به رغم بیماری ها و معلولیت های شدید این راه را طی می نمایند.

ملیت و قومیت و نژاد و مذهب نیز در مراسم باشکوه اربعین موضوعیتی ندارد هر چند غلبه با شیعیان است و مردم با کرامت عراق.

سواد و طبقه اجتماعی و امثال این ویژگی ها که قبل و بعد از اربعین معین نماینده هستند در این اجتماع رنگ می بازد و مثلا تاجر یا استاد دانشگاهی یا مهندس راه و ساختمان هایی را میبینی که به کارهایی ظاهرا پست از قبیل تمیز کردن کفش زائران، شستن سرویس های بهداشتی و روغن مالیدن به پای زائران مشغولند آنرا افتخار و توفیقی برای خود می دانند و به آن مباهات می نمایند!

از همه این اتفاقات و صدها برابرش که مجربین این راه سراغ دارند می خواهم دو نکته را استفاده کنم.

نخست اینکه در این اجتماع بی مانند همه قیدها و هویت ها در یک نقطه ذوب می شوند و آن حسین است.

اینجا فقط یک هویت برجسته و هویداست و آن هویت حسینی بودن است.

#الحسین-یجمعنا یعنی همه این واقعیت ها.

شاید یکی از نقطه اتصالات اربعین با تمدن نوین اسلامی نیز همین به حاشیه رفتن هویت ها در برابر عظمت و شکوه هویتی بزرگتر باشد!

نکته دوم هم به پایان رسیدن تمام بهانه هاست!

اربعین جایی برای هیچ بهانه ای باقی نمی گذارد.فقیر یا غنی، سالم یا بیمار و معلول، زن یا مرد، پیر یا جوان، شهری یا روستایی، مسلمان یا غیر مسلمان یا هر چیز دیگری اینجا معنی و مفهوم ندارد و این از ویژگی های خود عاشورا و نهضت حسین بن علی علیه السلام ریشه گرفته است.

در ادامه نهضتی که رهبر و مقتدایش طفل شش ماهه تا پیرمردهایی چون حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه را قربانی نموده است و اصحابش از غلام سیاه ظاهرا بد بو تا جوان مسیحی خوش آب و رنگ تازه مسلمان شده خود را فدا نموده اند و برادر و فرزند را تقدیم نموده و پایان هم خواهری به عظمت زینب سلام الله علیها و دیگر زنان و بچه ها و فرزند انش را به اسارت برده اند کدام بهانه می تواند عرض اندام کند؟!

آری اینجا یعنی اربعین، تمام بهانه ها به اتمام می رسد.

منبع:فارس

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اینجا بهانه ها به اتمام می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا بهانه ها به اتمام می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید